CARL FREDRIK KIÖRBOE, olja på duk signerad
Porträtt av hund, 65 x 54 cm
Åldersrelaterat slitage. Uppfodrad duk. Lagning. Retuscher.
Charlottenlunds gård, Ystad.
Slott och herresäten i Sverige, Malmö 1966, Skåne, del II, Charlottenlund, katalognumret avbildat sid 87.