SKRIVBORD, s k Knee-hole, senbarock, omkring 1700.

Ek. Uppsats med lådor. Framskjutande skrivdel med 7 lådor. Undertill skåplucka. Längd 103 cm. Djup 52 cm. Höjd 98 cm. (78 cm.). Beslag i mässing. 4 lådor med originallås. .

Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Restaurerad/kompletterad. Lagningar. En lådknopp saknas. Senare bakstycke. Nyckel saknas.

Proveniens

Charlottenlunds gård, Ystad.

Utropspris
5 000 SEK