Dekor i purpurcamieu av blombukett. Bestående av: nio koppar (två med sprickor, en med större nagg, flesta med smärre kantnagg), sex fat (två fat med nagg och kantsprickor, flesta med smärre nagg), tre koppar med handtag. Diameter på fat 12,5 cm.
Slitage, bränningssprickor, mistor. Fåtal med sprickor och nagg.