SKRIVBORD, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.

Fanerat med mahogny. Fristående med fem lådor och blindlådor. Klädd skiva med präglad bård. Beslag av mässing. Längd 131, bredd 70, höjd 74 cm. Nyckel finns.

Smärre skador och slitage. Skivans klädsel något vågig. Smärre fanerskador. Repor och märken.

Utropspris
3 000 SEK