ALVAR AALTO, KARMSTOLAR, 7 st, E45, Artek, 1900-talets slut. Modellen formgiven 1946-47.

Stommen lackad björk, sits samt rygg med stoppad klädsel i ylleblandning, armlän med tvinnad rotting. Bredd 61 cm, sitthöjd ca 43 cm.

Konditionsrapport

Sedvanligt slitage, enstaka sitsar med fläckar, enstaka rottingskador.

Placering
Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - C51

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Nan Jarjis

    Nan Jarjis

    nan.jarjis@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 500 EUR

    Slutpris

    340
    EUR
    3 574 SEK
    383 USD

    Budhistorik (7 bud)
    3A9 feb 14:12340EUR
    29 feb 14:12320EUR
    3A9 feb 14:11300EUR