Design Övrigt
1134982
Ewald Dahlskog
(1894-1950)

EWALD DAHLSKOG, akvarell, signerad och daterad 1928.

Kentaur framför fackelhållare, enligt påskrift "Tändsticksbolagets nybyggnad. V Trädgårdsgatan 15 Stockholm. Skiss till intarsia ing. Kreugers rum" ca 15,5 x 22,5 cm

Ej examinerad ur ram, något gulnad.

Övrigt

Ivar Tengbom ritade på uppdrag av Ivar Kreuger Tändstickspalatset på Västra Trädgårdsgatan i Stockholm på 1920-talet. Resultatet blev magnifikt, med arbeten av bl.a Carl Malmsten, Carl Milles, Ewald Dahlskog i en utsökt Swedish Grace.

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
4 000 SEK