Fanerad med mahogny, sidorna i mahognybetsad furu. Utfällbar skrivklaff med bakomliggande fack och lådor. Underdel med fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 96, djup 50, höjd 102 cm.
Renoverad och kompletterad. Skador, slitage, lagningar. Något löst bakstycke samt några beslag lösa. Ett lås saknas. Nyckel saknas.