Förgyllt och bronserat. Skiva och sidor med infällda glas. Tygklädd botten. Längd 63, bredd 48, höjd 76 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage, obetydliga torrsprickor. Låsmekanism ej i funktion.