En kortsida med ca 2 cm slätväv. Blekviolett botten med polykroma fåglar, blomkrans, kolonner, blommor och nisch. Mörkblå huvudbård med blomranka. Flerfärgad silkevarp.
Ställvis något blekt. Något slitage, smutsig. Långsidorna med smärre trampveck, en kortsida och ett hörn med smärre skador.