NATTLÅDA på lös benställning, barock, 1700-talets första hälft
Fanerad med frukträ, valnöt, ebenholts mfl. träslag. Välvt lock. Låda i nederdelen. Svängda ben med fotkryss. Bredd 68, djup 43, höjd 98 cm Nyckel finns.
Renoverad. Fanerskador. Låset löst. Draghandtag till lådan saknas.