Fanerad med mahogny. Utfällbar skrivklaff med bakomliggande fack och lådor. Två underliggande lådor. Beslag av mässing. Skiva av carraramarmor. Bredd 67, djup 45, höjd 117 cm.
Smärre skador och slitage. Renoverad, ställvis med lagningar och kompletteringar. Ej ursprunglig skiva, med smärre nagg. Nyckel fungerande till klaffen.