SEKRETÄR, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Fanerad med mahogny. Utfällbar skrivklaff med bakomliggande fack och lådor. Två underliggande lådor. Beslag av mässing. Skiva av carraramarmor. Bredd 67, djup 45, höjd 117 cm.

Konditionsrapport

Smärre skador och slitage. Renoverad, ställvis med lagningar och kompletteringar. Ej ursprunglig skiva, med smärre nagg. Nyckel fungerande till klaffen.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Rikard Klev

    Rikard Klev
    Värderare / Specialist modern konst

    rikard.klev@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 8 000 SEK

    Slutpris

    11 509
    1 097 EUR
    1 242 USD

    Budhistorik (24 bud)
    515 mar 19:3111509SEK
    115 mar 19:3111009SEK
    5A15 mar 19:3111000SEK
    Acceptpris på 6 000 SEK uppnåddes