BUDDHA, brons. Thailand, 1900-tal.

Avbildad sittandes i dhyanasana på lotustron med högra handen in varadamudra och den vänstra i dhyanamudra. Han är klädd i lång draperad rock, allvarligt ansikte med nedslagen blick. Håren i små tighta lockar under en hög ushnisha. Höjd 33,5 cm.

Konditionsrapport

Lös bas. Anlupen, slitage, smärre repor och märken. Bucklor.

Proveniens
From the collection of Per Turesson Nyblom, (1937-2018). Per was employed by SAS and was stationed in Bangkok, Thailand in the early 1960’s. He also came to live and work in Taipei and Hong Kong. He had always had a passion for the Arts and early on started to collect Asian art.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Alexandra Xu

    Alexandra Xu

    alexandra.xu@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 3 000 SEK

    Slutpris

    3 440
    329 EUR
    373 USD

    Budhistorik (9 bud)
    216 mar 16:313440SEK
    5A16 mar 16:313240SEK
    516 mar 14:253200SEK