Skål med genombrutet brätte med dekor av vinrankor, längd 17,5, höjd 4 cm. Bokomslag med dekor av bland annat putto och akantus, bredd 10, höjd 12,5, djup 2,5 cm. Total vikt 334 g.
Skål med otydliga stämplar. Bokomslag saknar stämplar. Slitage. Bucklor.