ILMARI TAPIOVAARA, stolar, 8 st, Fanett, Edsbyverken 1960.
Målade. Spjälad rygg. Formpressad sits av teakfaner. Märkta. Sitthöjd ca 44 cm.
Slitage. Delvis senare målning. Repor. Fläckar.