JONAS BOHLIN, skåp ett par, Jonas Bohlin design Stockholm
Skåp av laminat med underrede av svartlackerad metall. Skyltmärkta. Total bredd 150, djup 30, höjd 96 cm
Smärre slitage.
Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.
Läs mer