För Stockholmsutställningen 1897. Veckad och räfflad form. Höjd c:a 25 cm. Diam c:a 30 cm.
Smärre slitage och glasyrnagg. Underskålen med lagning.
Höganäs museum samlingar 2577.
Ann-Charlotte & Torsten Weimarck, "Höganäskeramik Konst- och bruksföremål 1832-1926", s 65.