KLAFFBORD, Empire, Sverige, tidigt 1800-tal.

Fanerat med mahogny, inläggningar av ljusare träslag. Delvis bronserad dekor. Två klaffar, sarg med två lådor. PÅ centrumfot med lejontassar och trissor. Total längd ca (99+24+24) 147, bredd 80, höjd 77 cm.

Smärre skador, slitage och lagningar. Något instabilt. Två ben något lösa.

Proveniens

Enligt uppgift tidigare förvärvat på auktion vid Rosersbergs Slott.

Utropspris
4 000 SEK