JOSEF LORENZL, figurin "Kokettchen", Goldscheider, Tyskland, 1900-talets mitt.
Kvinnofigur, märkt med "Made in Germany, Goldscheider, Wien, 5802, 801, 7". Höjd 28 cm.
Krackelyr.
Modellen formgiven år 1928/29.