Josef Lorenzl

(Österrike, 1892-1950)
Josef Lorenzl
(Österrike, 1892-1950)

JOSEF LORENZL, figurin "Kokettchen", Goldscheider, Tyskland, 1900-talets mitt.

Kvinnofigur, märkt med "Made in Germany, Goldscheider, Wien, 5802, 801, 7". Höjd 28 cm.

Krackelyr.

Modellen formgiven år 1928/29.

Utropspris
5 000 SEK