MEISSEN, skålfat, 3 stycken, porslin, Tyskland, 1900-talets mitt.
Dekor av bland annat akantus i vitt och guld på blå botten. Diameter 30-31,5 cm.
Mycket gott skick. Obetydligt slitage.
Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.