Sven Järlås

(Sverige, 1913-1970)
Sven Järlås
(Sverige, 1913-1970)

SVEN JÄRLÅS, gelatinsilverfotografi, signerat.

"Hjördis Schymberg". 28 x 21,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Obetydligt slitage längs kanterna.

Sven Järlås var Stockholmsfotografen som tog oförglömliga bilder av Stockholms folkliv. Han arbetade som pressfotograf, bland annat med uppdragsfotografi för förlaget Åhlén & Åkerlund på 1930-talet. Just före andra världskrigets utbrott reste han till New York och tog flera bilder som skildrar storstaden och dess invånare.
Sven Järlås är representerad på Moderna Museet i Stockholm.

Wikipedia beskriver Hjördis Schymberg på följande vis:
Hjördis Gunborg Schymberg, född 24 april 1909 i Gustavsberg på Alnön i Medelpad, död 8 september 2008, var en svensk koloratursopran, lyrisk sopran och hovsångerska. Hon debuterade som operasångerska 1934 och var fram till sin pensionering 1959 Kungliga Operans ledande lyriska sopran och koloratursopran. Därefter fortsatte Schymberg med olika gästspel fram till 1968.

1965 etablerades Schymbergs barndomshem Schymbergsgården som ett sånginstitut. Hjördis Schymberg-stipendiet delas ut sedan 2010.

Utropspris
4 000 SEK