SKRIVMÖBEL, signerat Kirby, Beard & Co LD. 1900-tal.

Mahogny med inläggningar av ljusare träslag. Utfällbart, invändigt med skrivinredning, fack och glasinsatser. Längd 50, utfällt 91, bredd 52, höjd 76 cm.

Slitage, smärre skador.

Proveniens

Trolleholms slott.

Utropspris
3 000 SEK