BORDSPENDYL och KANDELABERPAR, Centraleuropa kring sekelskiftet 1900.

Bordspendyl i alabaster och metall, dekoreras av skulptur i patinerad metall, signerad A. Rucho. Urverket märkt "D 86361, Thilble", urtavlan "B. Tax Amsterdam", sockel i alabaster. Totalhöjd 61 cm.
Kandelaberpar i bronserad metallegering på förgyllda träsocklar, båda med dekor av målade vyer och blommor på porslin och fyra ljushållare. Höjd exkl sockel 43 cm.

Åldersrelaterat slitage, färgbortfall, enstaka skador. Ej funktionstestad.

Utropspris
400 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492