Bägare, höjd 8,5 cm, vikt 40,6 g. Adolf Fredrik Sacklén, Kajaani 1809.
Bägare på fot, höjd 12,5 cm, paino 61 g. Olof Robert Lundgren, Åbo, tidigt 1800-tal.
Gräddsnäcka, invändigt förgylld. Höjd 15,5 cm, vikt 171,5 g. Nederländerna 1800-tal.
Ytsmuts, anlöpningar. Smärre bucklor. Bägaren med spricka.