BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, Frankrike, omkring år 1900.

Fodral av patinerad brons på sockel av marmor. Vit emaljerad urtavla. Pendel och nyckel medföljer. Höjd 42 cm. Nyckel finns.

Slitage, obetydliga skador, ej funktionstestad.

Utropspris
2 500 SEK