BIBLIOTEKSUR, Stockholms Manufabrique, senbarock.

Urfodral av målat trä med beslag och handtag av mässing och infällda glas. Urtavla med sifferring och romerska siffror, med timme och minutvisare. En nyckel och pendel medföljer. Längd 28, bredd 18, höjd 49 cm. Nyckel finns.

Renoverad med smärre lagningar och kompletteringar. Smärre slitage, ej funktionstestad.

Stockholms Manufabrique drevs av Petter Schnack 1729-42. Efter att ha drivits av kronan en tid övertogs fabriken 1753 av Petter Ernst (verksam 1753-1784).

Utropspris
10 000 SEK