BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-talets slut.

Bronserad metall med målade sevresimiterande porslinsinläggningar. Urhus flankerat av kvinnofigurer. Bredd 25, djup 12, höjd 34 cm. Pendel saknas. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Skada på ena kvinnofiguren. Slitage. Lucka på baksidan saknas. Pendel saknas.

Utropspris
5 000 SEK