HANS BERGSTRÖM, taklampor, 4 st, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft.
Taklampan är formgiven av Hans Bergström för Ateljé Lyktan. Lampan har en kupa av glas och ett fäste i mässing. Diameter 25 cm, höjd 28 cm
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Nagg. Helhetsintrycket är gott.