Armas Lindgren

(Finland, 1874-1929)
Armas Lindgren
(Finland, 1874-1929)

ARMAS LINDGREN, ARKITEKTRITNINGAR, 6 ST.

Sign. 1903, Gesellius Lindgren Saarinen. 27 x 27 cm.
"Façade åt öster".
"Façade åt söder".
"Façade åt vester".
"Façade åt Norr". "Genomskärning".
"Plan".

Proveniens

Konstnärens familj. Ur mappen "Villa Ella". Arkitektritningar som Magnus Enckell beställde för sin planerade villa i Esbo, Kilo.

Utropspris
5 000 EUR