BORDSGARNITYR, tre delar, 1800-talets slut.

Bestående av bordspendyl och ett par ljusstakar av sten och bronserad metall. Pendel medföljer. Bredd 48, djup 15, höjd 36, ljusstakarnas höjd 36,5 cm vardera. Nyckel finns.

Slitage och smärre skador, såsom nagg. En skruv på undersida ljusstake saknas, lös i montering. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK