MATGRUPP, sju delar, Gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft. Iläggsskiva medföljer.

Bestående av bord samt sex stolar, stolarna i s.k Bellmanmodell. Lösa stoppade sitsar. Målad och delvis skuren dekor. Utdragbart bord med en iläggsskiva längd (55+55+55) totalt 165, bredd 110, höjd 74 cm. Stolarnas sitthöjd ca 46, höjd 84 cm vardera.

Smärre slitage, repor, märken, fläckar och färgbortfall, dekorelement saknas. Bordet med lagat ben, något instabilt.

Utropspris
4 000 SEK