KOPPAR, sex (4+2) stycken med FAT, fem (4+1) st samt SKÅLAR, 3 st, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor. Bestående av:
Fyra koppar med fat, diameter på fat 13,5 cm (tre fat med sprickor, tre koppar med sprickor, alla med nagg).
Två koppar med ett fat, diameter 15,5 cm (båda koppar med sprickor, fat med sprickor).

samt dekor i underglasyrblått, bestående av:
En skål med piecrust bård, med motiv av antikviteter och trädgård, diameter 15 cm (smärre kantspricka).
En skål, med motiv av barn i naturmiljö, samt en med flodlandskap, diameter 7-11,2 cm.

Slitage, glasyrnagg, mistor, bränningssprickor. Flera med sprickor och nagg.

Utropspris
2 000 SEK