SNUSFLASKOR, tre stycken, glas, nefrit och sten, Kina, 1900-tal.
En i pekingglas, polykromt bemålad av fågel på gren bland blommor och växter mot gul bakgrund. Höjd 5 cm.
En i grön sten, höjd 6,3 cm.
En i nefrit med korall, höjd 7,8 cm.
Slitage, en utan handtag, naturliga inneslutningar.
Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.