Betsat böjträ och rotting, längd 95, sitthöjd ca 47 cm, stolarnas sitthöjd ca 46 cm. Bordets längd 110, bredd 60, höjd 45 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Senare målning. Skador/slitage på sitsar