Utdragbart bord av valnöt med flera träslag på svarvade kannelerade ben. Längd (138+64+64+64+64+56) totalt ca 450, bredd 139, höjd 75 cm.
Slitage, smärre repor, märken, fläckar. Senare iläggsskivor, smutsiga samt med torrsprickor.