1155531
TESERVIS, 13 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor i Europeiserande dekor.
Bestående av:
Två kannor med lock.
Fem koppar (skador, lagningar, sprickor, nagg).
En kopp med lock (lock med skador).
En tedosa med lock.
Tre fat (två med sprickor, en med lagningar).
En bricka.

Diameter på fat 9,5-10,5 cm. Längd på kanna 8-14,5 cm.

Slitage, missfärgningar, nagg. Flera med sprickor och lagningar.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Slutpris
2 000
188
212
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
15 jun 15:16
2 000 SEK
15 jun 8:21
1 200 SEK
10 jun 22:51
1 000 SEK
10 jun 19:30
300 SEK