SKRIN, silver. Kina, Shanghai, 1890-1930.

Dekor med drakar och fenixfågel bland molnformationer, centrerad med Ming Yue karaktärer. Märkt med Wo Sing Lung. Mått 19,5x14 cm. Vikt 1260 gram.

Slitage, smärre bucklor, fläckar, missfärgningar. Bristningar. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK