SIMON GATE, vas, glas, Orrefors, 1932.
Vas i optikblåst klarglas med svart klack. Graverad dekor av sjöjungfru. Signerad 07.32 G.U. 110 samt 7.9.1133.32J.E. Modell 1133 formgiven av Simon Gate för Orrefors 1931. Höjd 23 cm.
Slitage.
Simon Gate var en svensk glaskonstnär, målare och formgivare. Efter studier vid Konsthögskolan började han att arbeta vid Orrefors glasbruk. Tillsammans med glaskonstnären Edward Hald bidrog han till glasbrukets första storhetstid. Från 1916 tillverkade Simon Gate det så kallade graal-glaset, som mästarblåsaren Knut Bergqvist vidareutvecklat från överfångsglas. Idag hör graal-glasen från Orrefors till de mest eftertraktade konstglaspjäserna för svenska samlare. Tillsammans med Knut Bergqvist skapade han även de så kallade Slottsglasen, som på senare år fått stor uppmärksamhet. Simon Gate blev också känd för sina gravyrkompositioner på glasen, som dekorerades med bland annat festtåg och dansande kvinnor.