HANS-AGNE JAKOBSSON, bordslampa, modell B148, Elysett, 1900-talets andra hälft.
Stomme i trä. Cylinderformad skärm i spån. Höjd 25 cm. Diameter ca 15 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad.