JONAS BOHLIN, soffa, "Spring", från Källemo, formgiven 1992
"Spring"soffa av Jonas Bohlin av svärtat järn, halvmåneformad, uppsvängd genombruten rygg med raka spjälor övergående i karmar, lös stoppad sits och två stoppade ryggdynor, klädd med canvas. Längd 183, sitthöjd 46, djup 90 cm
Smärre slitage. Fläckar. Helhetsintrycket är mycket gott.
Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.
Läs mer