Design Möbler
1156389
Arne Jacobsen
(1902-1971)
Arne jacobsen, karmstolar, 4 st, "sjuan", fritz hansen, danmark, 1976

ARNE JACOBSEN, karmstolar, 4 st, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark, 1976.

Fyra karmstolar av skiktlimmat, formpressat, mörkbetsat trä. Beställningar av förkromat stålrör. Arne Jacobsen formgav stolen "Sjuan" för Fritz Hansen 1955. Stolarna är stapelbara. Märkta FH MADE IN DENMARK BY FRITZ HANSEN och daterade 1976. Sitthöjd 42, höjd 75 cm.

Gott skick med slitage. Hårdare slitage på armlänen.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
8 200
765
847
Utropspris
7 000 SEK
Budhistorik (17 bud)
18 aug 14:39
8 200 SEK
18 aug 14:39
8 000 SEK
17 aug 15:57
7 100 SEK
17 aug 15:57
6 900 SEK
17 aug 15:33
6 700 SEK