BORD, barock, 1700-talets början.
Bordet är tillverkat av ek med lös skiva och en låda, sargen är profilerad. Bordet är tillverkat under 1700-talets början. Längd 198. Bredd 81. Höjd 79,5 cm.
Slitage. Torrsprickor. Maskstungen. Kompletterat med senare låda och troligen senare skiva.