HENRY MAYNE, olja på duk, signerad och daterad 1916.
Stilleben. 42 x 55 cm.
Dansk-svensk bildkonstnär och tecknare. Studerade i Köpenhamn och i Paris. Representerad på Malmö Museum samt museer i Simrishamn och Tomelilla. Far till Birgit Rausing.
Färgbortfall, krackelerad.