TEXTILIER, 32 stycken, siden. Kina, 1900-tal.

Bestående av:
Två rektangulära, med motiv av blomor och fjärilar, mått 54x16,5 cm.
12 rektangulära, mått 24,5-52,5 x 18,7-24,5 cm.
9 runda, diameter 19,5-37,5 cm.
Fyra större, rektanguläre/kvadratiska. Mått 26,5-40 x 21-34,5 cm.
En med guldtråd, med motiv av blommor, mått 40x26,5 cm.
En äldre, med motiv av drake i guldtråd, mått 36x19,5 cm.
En större, med motiv av drake, mått 65x44 cm.
Två mindre fack, mått 9,5x12 samt 19x12,5 cm.

Slitage, fläckar, lösa tråder, omarbetade. Smärre kantrevor.

Proveniens

Gunhild Engholms samling (1917-2009)

Utropspris
3 000 SEK