Design Övrigt
1157395
Wilhelm Kåge
(1889-1960)

WILHELM KÅGE, skål samt vaser, 2 st, stengods, "Argenta", Gustavsberg.

Två vaser och en skål av stengods med koppargrön glasyr och "Argenta" silverdekor. Vas med dekor av fisk, signerad GUSTAVSBERG ARGENTA 978 MADE IN SWEDEN B. Höjd 13 cm. Vas med dekor av najad, signerad GUSTAVSBERG ARGENTA MADE IN SWEDEN. Höjd 13 cm. Skål med dekor av sjöjungfru, signerad GUSTAVSBERG KÅGE 927 II Y N. Diameter 27 cm.

Invändiga beläggningar. Skålen med krackelyr och spricka.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
2 500 SEK