1157775
BOK, Suecia Antiqua.

Erik Dahlbergh:

Suecia antiqva et hodierna.

Stockholm [1661-] 1715. Tvär folio. Bandet: 35 x 46 cm. Med 314 (av 353)
graverade planscher. Några ej tillhörande porträtt och kartor insatta i
början, liksom några fotostatkopior av porträtt. Titelbladet föreligger
endast i fotokopia.

Tillsammans med tryckt register, ”Index Figurarum Ænearum ad Sveciam
Antiquam & Modernam pertinentium” [Stockholm 1698-1701, 14 sid.],
medbundet på slutet.

Hårt nött skinnband från tiden, restaurerad rygg, förstärkta falsar.
Många av planscherna i gott skick, men smärre revor, fläckar,
förstärkningar, skador och lagningar förekommer genomgående. En del
bilder (landskapsvapen m. fl.) skurna runt plåtkanten och monterade.

Se beskrivning.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V15

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

3 333
313
353
Utropspris
25 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (7 bud)
15 jun 17:56
3 333 SEK
13 jun 16:18
3 000 SEK
13 jun 13:46
2 200 SEK
12 jun 22:00
2 000 SEK
11 jun 21:36
1 337 SEK