BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, bord, "Superelips", Fritz Hansen, Denmark, 2013
Skiva av vitt laminat med kant av aluminium. Spännben av förkromat stål. Etikett- och stämpelmärkt. Längd 150, bredd 100, höjd 73 cm.
Smärre/obetydligt slitage.
Möbelföretaget Fritz Hansen grundades 1872 av visionären och möbelsnickaren med samma namn. Fritz Hansen var en visionär och knöt Danmarks mest framgångsrika formgivare och arkitekter till sig, däribland Arne Jacobsen, Hans Wegner, Poul Kjaerholm, Piet Hein och Verner Panton. På 1930-talet började Hansen samarbeta med Arne Jacobsen och samarbetet resulterade i klassiker som ”Myran”, ”Sjuan” och ”Ägget”. Varumärket är idag synonymt med dansk stilren formgivning och god kvalitet.