Mahognyfanerade. 6 stolar, en karmstol, 2 taburetter. Stolarna med genombruten rygg med bronserade metallbeslag. Stoppade sitsar, klädda i olika tyger. Sitthöjd c:a 45-48 cm. Taburetternas längd 62 cm.
Bruksslitage, smärre fanérlagningar och förstärkningar. Flera stolar med senare sitsar. Olika klädsel.