Förgylld och patinerad brons, urtavla med romerska siffror, flankerad av putto med instrument, postament med pilbåge med koger och lagerkrans, svängda bladornerade fötter, höjd ca 34,5 cm Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Ej genomgången. Repor. saknar skruv vid klangskål. Dekorelement lösa.