Skrivbord fanerat med mahogny, sargen med tre lådor. Skivan med avtagbar uppsats med jalusidörrar och bakomliggande fack och lådor. Beslag och lister av mässing. Längd 171, bredd 89, skrivhöjd 78, total höjd 124 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor, märken. Smärre skador och lagningar. Något instabilt. Nyckel till uppsats saknas.