1159864
Gustaviansk
(1775-1810)

SKRIVPULPET, sengustaviansk, 1700-talets slut.

Tvådelat höj och sänkbar skrivpulpet fanerad med mahogny. Uppfällbar skiva med underliggande förvaring och lådor. Underdel med fem lådor. Bakstycket med otydlig påskrift och rester av lacksigill. Bredd 106, djup 61, höjd 97 cm. Nyckel finns.

Renoverad och kompletterad, såsom senare beslag. Ställvis med skador, lagningar och slitage. Något maskstungen.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - H148
Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

350
33
37
Utropspris
4 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (2 bud)
4 jul 18:48
350 SEK
3 jul 19:37
300 SEK